10. decembra skolas diena | December 10th School Day

Sveika skolas saime!

Šonedēļ ir kārtējā skolas diena.

Piparkūku cepšana turpinājās skolotājas Ingas vadībā. Vecāki mīļi gaidīti palīdzēt cept.

17. decembrī notiek KBLS rūķīšu beķerija no 10-12iem. Katrai ģimenei lūgts pieteikties. Šeit ir Sign Up genius  saite ar vairāk informāciju. Bērni pavadīs sadziedāšanu un pārdos saldumus. Lai neaizmirst uzvilkt rūķīšu cepures! Lūdzu atbalstiet!

Daži vecāki ir palūguši atgādinājumu sarīkojumiem kuros ir pieteikušies palīdzēt. Šeit ir saite sarakstam.

Uz drīzu redzēšanos!

Jūsu,

Krišjānis Barons 

Hello school family!

This Saturday is a regular school day.

Latvian gingerbread cookie baking continues and all parents are warmly welcomed fo come help the kids bake. Thank you to teacher Inga!

Our KBLS elves’ bakery will take place on Dec. 17th from 10-12 in our new kitchen/cafeteria! Students will be selling baked goods. Please support this fundraiser by shopping for holiday treats. Kids- don’t forget to wear your elves’ hats! All families are asked to sign up to bring in one baked good. More info and sign up can be found here.

A few parents have asked for a reminder for which events they have signed up to help. Here is a link to the list.

See you soon!

Yours,

Krišjānis Barons

Share this:

Like this:

Like Loading...
%d